Gelecek Nesil Yetenek

Çok eskiden, avlanma yeteneğin seni ve topluluğunu hayatta tutardı. Sonra savaşabilme, tarım ve ticaret gibi yetenekler ön plana çıktı. Rönesans ve reformu yaşayanlar bilime ve endüstriyelleşmeye yetişti. Biz ise insanlık tarihinin en çılgın devrimlerinden birini yaşıyoruz. Hayatta kalmak için hangi yeteneğe sahip olmamız gerekiyor ?

Bunun adına dördüncü endüstriyel devrim de denebilir, üçüncü dalga da. Şimdi sen bu dalga ile nasıl başa çıkacağını düşün.

Birey olarak bizlerin ya da kurumlarımızın geleceği, çok da öngörülmesi mümkün olmayan bir VUCA çağında geleceği iyi tahmin edebilmekten geçiyor. Geleceği tahmin etmeyi ya falcılara ya da kumarbazlara bırakalım. İş hayatında biraz daha realist olup bunun için bir şeyler yapman gerekiyor.

Neyse ki geleceği yaratmaya çalışan sadece biz değiliz. Pek çok fütürist kişi ya da kurum bu konuda çabalıyor. Bu sayede geleceğe dönük uzgörülerin tutarlılığını artırabiliriz.

Peki ya sen ? Geleceğini yaratmak için gereken adımları attın mı ? Hangi becerilerin hayatta kalabilmeni sağlayacağını düşündün mü ? Eğer düşünmediysen merak etme, biz de o geleceği yaratma heveslilerinden biriyiz.

Geleceğin İşleri ve Yetenekleri dosyamızda bu konuya detaylı olarak değindik.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir