Gelecek Nesil Yetenek Yönetimi

Yetenek yönetimi 2000’li yıllarda trend olmaya başladı. 2004-2006 yılları arasında insan kaynakları yönetimi kavramı ile bir savaşa giren ve 2006 yılında bu savaştan galip ayrılan bir kavram. Yetenek kelimesi halen pek çok şirket ve çalışan için sihirli. Gelecek nesil yetenek ise kısaca bugünkü yeteneklerden geleceğe kalabilecekleri ve gelecekte ortaya çıkacak yeni yetenekleri ifade ediyor.

Kurumlar kısa, orta ve uzun vadede planlar yapar. Bu planlarda çeşitli kaynakların yönetimi planlanır. İnsanı bir kaynak olarak görmek 1700’lü yıllardan beri epey devrim yaşamış kapitalizmde maalesef bir gelenek. Son 20-30 yılda organizasyonda insan faktörünün önemini kavrayan şirketler insan yönetimi konusunda epey yol kat etti.

Bu konudaki en iyi şirketler gelir veya karlılık gibi ortakların önemsediği konularda zirvede yer alıyor. Bu da insan kaynağının önemini daha da arttırarak daha insancıl olan yetenek yönetimi kavramına evrilmesini sağladı. Açıkçası işin ucu kara dayanmasaydı hissedarların pek de çalışana değer vereceği yoktu. (Karl Marx’a saygılarımızı sunuyoruz)

Neden Yetenek Yönetimi ?

Şirketlere para yatıran ortaklar da nihayetinde rasyonel insanlardır. Bu nedenle onlara yeteneğin kar getirdiğini anlatırsanız kuracağınız yetenek yönetim sistemi tüm paydaşlar için faydalı olacaktır. İşvereni temsil eden yöneticiler, çalışanlar ve ortaklar.

Yetenek savaşları kızıştı ve her şirket gelecekteki başarı için faaliyet gösterdiği coğrafi pazardaki tüm yetenekleri çekmek istiyor. Bunun için yetenekleri işe alacak, geliştirecek ve onları yönetecek iyi bir yetenek yönetim sistemi kurmak artık hayati. Bu kurgu henüz çeyrek sonuçlarına etki etmiyor gibi görünse de yetenekli çalışanları olmayan bir şirketin o hep hayalini kurduğu sürdürülebilir karlılık hedefine ulaşması mümkün değil.

Çalışan Açısından Yetenek Yönetimi

Çalışan açısından bakıldığında ise her ne kadar nihai amaç kar etmek olsa da (henüz kapitalizme alternatif ve başarılı olmuş bir yöntem bulamadığımız için) insanı yetenek olarak gören ve onun lehine bazı uygulamalar geliştiren şirketler en çok çalışılmak istenen şirketler haline geliyor. Fortune’un şu listesine bakarsanız insanların çalışmak istedikleri şirketlerin ne kadar çok “insan dostu” uygulama geliştirdiğini ve çalışanların mutlu olduğunda karlılık ve cironun da olumlu etkinlendiğini görebilirsiniz. Burada da artık neredeyse müşteriye sunulan marka vaadi kadar önemli hale gelen işveren markası (entegre olarak aday deneyimi yönetimi) ve çağımızın gerçeği olarak onun dijital ortamda yönetimi devreye giriyor. İşveren markası güçlü olan şirketler yetenek kazanımının en zor aşaması olan yeteneği çekme konusunda oldukça avantajlı. Bizim de bu avantajı sağlayacak bazı fikirlerimiz var tabi. İyi uygulamalarla mutlu çalışan da verimli çalışan haline geliyor.

Gelecek Nesil Yetenek Yönetimi

Bu kavram ise iki ayrı anlamda ön plana çıkacak. Birincisi, bugün okul sıralarında olan geleceğin yeteneklerini nasıl yönetileceği konusu. Diğeri de mevcut yeteneklerin gelecekte neye evrileceği ve şirketlerin çalışanlarını bu evrimde nasıl dönüştürecekleri. Artık öğrenilen bilgilerin yarıyıl ömrü 2,5 yıl (Bkz:Bersin by Deliotte) ve bugünün en başarılı şirketinin orta vadede başarısız olmayacağının hiç bir garantisi bulunmuyor. Bu durumda da yetenek geliştirme kavramı ön plana çıkıyor. Mevcut yetenekleri geleceğin yeteneklerine dönüştürmek zor, fakat bir çok şirketin yetenek açığı için kullandığı iki yoldan biri. Bir diğeri ise daha da maliyetli olan yeteneği dışarıdan temin etmek.

Neden Yeteneklio ?

İşte tüm bu hengamenin içerisinde Yeteneklio şirketleri ve bireyleri geleceğe taşıyacak eğitim ve danışmanlık hizmtlerini sunmak için kuruldu. İnsan Kaynakları sektöründe (Kurumsal eğitim, işe alım ve danışmanlık) merdiven altı diye tabir edilebilecek ve işini oldukça kötü yapan rakiplerin aksine şirketleri geleceğe taşımak gibi bir kaygısı ve bu konuda epey meraklı bir yapısı olan Yeteneklio, rakiplerinden bu konuda farklılaşmayı hedefliyor.

 

 

Eğer siz de Yeteneklio’yu daha yakından tanımak isterseniz hemen bizimle iletişim kurabilir ya da aşağıdaki bağlantılara giderek hizmetlerimizle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

İşveren Markası ve Aday Deneyimi Yönetimi 

Oryantasyon 99

Eğitim ve Gelişim

Danışmanlık

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir