İşveren Markası ve Aday Deneyimi Yönetimi

Bu satırları okumaya hazır mısınız bilmiyoruz ama biz gerçekleri söylemekten çekinecek değiliz. Artık işveren markası ve aday deneyimi yönetimi de en az şirketin marka imajı ve müşteri deneyimi kadar önemli. Üstelik işveren markası ile aday deneyimi birbirini tamamlıyor. Bu yüzden bu konuda yapılacak tasarımların da entegre olması gerekiyor. Üstlerine de onboarding (işe adaptasyon) programını inşa etmek en sağlıklı yöntem olacaktır, ki o başka bir hizmetimizin konusu.

Müşteri her zaman haklıydı. Şimdi gelin hep birlikte şunu da söyleyelim; çalışan her zaman haklıdır. Zor mu ? Gelin birlikte tekrar edelim:

Çalışan her zaman haklıdır.

Evet, şimdi değilse de gelecekte bunu size söyletecekler. Siz de bunu patron ya da üst düzey yöneticilerinize anlatacaksınız. O yüzden şimdiden hazırlanmakta fayda var. Gelecek nesil yetenek her zaman haklıdır.

İşveren Markası

Mantramızı benimsediğimize göre, yapabileceklerimize bakalım. Müşteriye sunduğunuz(böyle bir vaadinizin olduğunu var sayıyoruz) marka vaadi ile çalışana ve hatta potansiyel çalışan adaylarınıza sunacağınız marka vaadi paralel olmalı. Paralel kelimesini açıklayalım da sonradan problem olmasın: entegre, “align”, eşgüdümlü. Böyle daha mı iyi oldu ?

Eğer bir marka vaadiniz yoksa önce onu çalışmak gerekebilir. Üzülerek belirtelim ki müşterilerine marka vaadi olmayan bir şirketin çalışanlarına ve hatta potansiyel çalışanlarına vaatte bulunmak için önce markanın ne yapmak istediğine karar vermek gerekebilir. Sizi ne eşsiz kılıyor ? Bu konu çok derin ve mutlaka işveren markası ile entegre olmalı.

Unutmayın, eğer siz kendi markanızı tanımlamazsanız, başkaları sizin için tanımlar.

Aday Deneyimi

Potansiyel çalışan da tıpkı potansiyel müşteri gibi ilgi ister, etkilenmek ister, flört etmek ister. İlk dokunuştan itibaren, hatta daha dokunmadan inşa edilmiş bir imaj gerekir. Adayın daha iş başvurusu yapmadan önce markanızla ilgili özellikle bir işveren olarak yaptıklarınızla ilgili bir düşüncesi oluşur. Daha sonra iş başvurusu ile başlayan süreçte bu düşünce sizin gerçeklerinizle karşılanır. Eğer beklenenin üzerinde bir deneyim yaşatabilirseniz, geleceğin yeteneklerini organizasyona katmakta büyük avantaj elde edersiniz.

İşte işveren markası ve aday deneyimi süreci bu aşamalara odaklanarak, aday deneyim haritaları, personalar ve inovasyon araçları kullanarak özellikle de dijital ortamda işveren markanızı yaratmak veya yeniden konumlandırmak için sizlere destek olduğumuz bir danışmanlık sürecidir.

Telefon: 0850 840 60 72

E-posta: info[at]yeteneklio.com

İletişim Formu: