Yeteneklio: Gelecek Nesil Yetenek – Hikayemiz

Hikayemiz’e tıkladığınıza göre hikayeleri seviyorsunuz. Sizi hayalkırıklığına uğratmak istemeyiz. Yeteneklio’nun hikayesini anlatmak için sizi biraz geçmişe götüreceğiz. Tarih sevmeyenler buraya tıklayarak hızlıca son paragrafa gidebilir. Gördüğünüz gibi Yeteneklio olduğumuz kadar müşteri odaklıyız da.

Bizim hikayemiz M.S. 50. Yıla, İskenderiyeli Mühendis Heron’a kadar gidiyor. Heron aslında bilinen ilk buharlı makineyi icat ediyor ama toplumda pek bir etki yaratmıyor. Sonra bir de Fransız fizikçi Denis Papin 1679’da aynı prensiple düdüklü tencereyi icat ediyor sağ olsun ama konumuz o da değil. Zaten biz de düdüklü tencere satmıyoruz.

ilk buharlı makine, yeteneklio, Aeolipile

Devrim yapmak için yerin altına ineceğiz. İngiliz mühendis Savery 1698 yılında madenlerdeki suyu dışarı çıkarmaya yarayan ilk buharlı makineyi nihayet icat ediyor. Konunun madenler olması şaşırtmadı değil mi ? Maden konusuna yeniden geleceğiz.

1712’de yine İngiliz mühendis Thomas Newcomen daha gelişmiş bir buhar makinesini, onun bozulan makinesinin üzerine de nihayet 1764 yılında İskoç mühendis James Watt verimli, iki odacıklı buhar makinesini icat etti. Bu makinenin verimi sadece %7 idi. Bildiğiniz gibi buharlı makineler madenden ve tekstilden gibi sanayide ve nihayet tren ve gemiler olmak üzere ulaşımda da kullanıldı. İşte ilk sanayi devrimi böyle gerçekleşmişti

watt buharlı makine, yeteneklio

2. Endüstriyel devrim ise yaklaşık olarak 1870-1914 yıllarında gerçekleşti. Demir-çelik üretimindeki iyileşmeler, bunlarla yapılan raylar ve artan ticaret, Faraday’ın elektrik akımı ve AC motorların keşfine giden yolu açması, pek tabi elektrikli motorların da üretim bandı ve seri üretim kavramlarının doğmasına yol açıyordu. Buradan Henry Ford’u da sevgi ve saygı ile anıyoruz.

Söylemeden geçemeyeceğiz, 19. yılda iletişim teknolojileri de epey ilerlemişti, Morse telgrafı, Graham Bell telefonu buldu ve insanoğlu bir daha eskisi gibi olmadı. Çok da iyi oldu, çok da güzel oldu.

Gel zaman git zaman, önce Dick Morley Modicon 084 ile ilk programlanabilir mantıksal bilgisayar(PLC) icat edildi. Ondan sonra fabrikalar çok değişti. 1975 yılına gelindiğinde olaylar gelişiyor ve Amerikalı Ed Roberts Altair 8800 ile ilk kişisel bilgisayarı yapıyordu. O bilgisayarın çipi 1968’de kurulan Intel’e aitti, Intel ise 1965’te sonradan yasa olarak anılan teorisini üreten Gordon Moore’a.

Şu anda bu satırları okuyabiliyorsanız bunu Lee’ye borçlusunuz. Siz neler yapıyordunuz bilmiyoruz ama 1989’da Tim Berners-Lee interneti icat ediyordu. Kendisi World Wide Web’in de babası olarak bilinir.

internet kullanımı, yeteneklio

3D yazıcılar, bulut bilişim, nesnelerin interneti derken 2010’lu yıllara geldik ve 3. Endüstriyel devrimi pek çoğumuz içinden geçerek yaşadık.

Bugün ise 4. Endüstriyel devrimi konuşuyoruz. Otonom robotlar, birbiriyle konuşan makineler, semantik web, artırılmış gerçeklik, big data ve benzeri kavramlar. Big data demişken, veri madenciliği adeta değerli taş madenciliği gibi Dünya’yı değiştiriyor. İnanmıyorsanız Google’a sorun.

nesnelerin interneti, yeteneklio

Dikkat ettiyseniz, tarihi değiştiren bu kırılma noktalarını yaratanlar bilim insanları, mucitler ve girişimcilerden oluşuyor. Bu da bizi geleceğin inovasyon ve girişimcilikte olduğunu düşünenlerin safına itiyor. Gelecek nesil yetenekler için Yeteneklio felsefesi de yavaş yavaş oluşuyor.

Yeteneklio Kuruluyor

İşte bu ahval ve şerait içinde Yeteneklio’yu kurmamızın nedeni, geleceğe doğru giderken yukarıda saydığımız veya sayamadığımız insanlar gibi yetenekleri yaratmak. Misyonumuz zor olabilir, ama en baştan, mesela dijital okuryazarlıktan başlayarak müşterilerimizi ve toplumu dönüştürmek için çalışmaya hazırız.

Tam da biz bunları düşünürken müstakbel rakiplerimizden Manpower da global yetenek araştırması yapmış ve yayınlamıştı. Bu araştırmaya göre Türkiye’deki işverenler %66 oranda aradığı yeteneği bulamıyor. Bu da yetmezmiş gibi Dünya’da işverenler bu yetenek açığını kapatmak için %53 oranında mevcut yeteneklerini geliştirmek (ki bu %20 civarında olan 2015 oranının iki katından fazla) ve %36 oranında da yetenek havuzu dışında işe alım yapmak için çalışıyorlardı. Elbette bu şirketleri, saygıdeğer potansiyel müşterilerimizi bu yetenek savaşında yalnız bırakmak olmazdı.

Ve işte böylece Yeteneklio hikayesi başlamıştı. Biz yazmaya devam ettikçe, bu sayfayı güncellemeye devam edeceğiz.